یادداشت‌ها

چرا اپل تمام‌صفحه از «محمد علی کلی» قدردانی کرده است؟

محمد علی کلی

«انسانی که رؤیا ندارد، بال [پرواز] هم ندارد.» صفحۀ اول سایت اپل در ستایشِ محمدعلی کلی، کسی که سه بار برندۀ مسابقات قهرمانی سنگین‌وزن جهان شد و زمانی، مشهورترین مرد در کل دنیا بود.

اپل در سال‌های دور، زمانی که استیو جابز دوباره به این شرکت بازگشته و در حال احیای آن بود، یک سری آگهی تبلیغاتی با عنوان Think Different (متفاوت بیندیش) راه انداخت که یکی از آنها، «محمد علی کِلِی» را نشان می‌داد. ماندلا، اینشتین،‌ گاندی و بسیاری دیگر از انسان‌های متفاوت و شوریدۀ این عالم، از دیگر کسانی بودند که در این کمپین تبلیغاتی از عکس آنها استفاده شده بود.

کِلِی جمعه‌ای که گذشت، در سن ۷۴ سالگی در آریزونای آمریکا از دنیا رفت. اپل، به یادبود آن آگهی تبلیغاتی سال ۱۹۹۷، و به یاد انسانی که واقعاً بزرگ بود، تمامِ صفحۀ‌ اول سایت‌اش را به او اختصاص داده است. پس از درگذشت استیو جابز در سال ۲۰۱۱، که یکی از بنیانگذاران اپل بود و به خاطرش صفحۀ اول سایت این شرکت تا چند روز تصویر او را نشان می‌داد، نخستین بار است که صفحۀ اول سایت اپل به یادبود کسی تغییر چهره داده است.

آگهیِ «متفاوت بیندیش» اپل در سال ۱۹۹۷ با تصویر «محمد علی کِلِی»

آگهیِ «متفاوت بیندیش» اپل در سال ۱۹۹۷ با تصویر «محمد علی کِلِی»

اما محمد علی کلی چرا این‌قدر مشهور، بزرگ و محبوب بود؟

نوشتۀ زیر را دوستی در اینترنت به اشتراک گذاشته بود که اینجا نقل می‌کنم:

کِلِی بزرگ‌ترین ورزشکار تاریخ لقب گرفته. او تنها بوکسور سنگین‌وزن جهان است که سه بار متوالی قهرمان دنیا شده است و یکی از محبوب‌ترین اشخاص تاریخ است. اما شهرت او فقط برای ورزشکار بودنش نبود، بلکه بیشتر به متفاوت بودن او برمی‌گشت.

یکی از خاطرات کودکی من همان شب‌هایی است که کِلِی مسابقه داشت. حتی تلویزیون ایران هم آن را، که بیشترِ مواقع حوالی سه و چهار و صبح می‌شد، زنده پخش می‌کرد و همۀ خانواده، حتی کسانی که در حالت معمول کوچک‌ترین علاقه‌ای به ورزش نداشتند، دور تلویزیون سیاه و سفید جمع می‌شدیم تا نبرد او را با مثلاً جو فریزر یا جرج فورمن تماشا کنیم. گاهی اوقات این مسابقه‌ها آن‌قدر طولانی می‌شد که مجبور بودیم به مدرسه برویم. خیلی‌ها مثل من رادیو کوچکی را به مدرسه می‌بردیم تا داستان را دنبال کنیم.

کِلِی آدم بسیار جالبی بود. سیاهپوستی بود که مسلمان شد. با جنگ ویتنام مخالفت کرد و از رفتن به سربازی امتناع کرد. برای همین هم تا چهار سال که به فرجامش در دادگاه عالی آمریکا رای مثبت بدهند، از عناوین قهرمانی‌اش خلع و از شرکت در مسابقات محروم شد.

کِلِی رقص پای زیبایی داشت، برعکس قهرمانان دیگر این رشته بسیار خوش‌رو بود. ولی آن‌چه که خیلی معروفش می‌کرد، رجزخوانی‌هایش پیش از مسابقه‌ها بود.

عکس زیر هم در کانال تلگرام هیستوگرافی به اشتراک گذاشته شده بود و به‌خوبی نمایانگر حال و هوای آن روزهایی است که کِلِی میلیون‌ها چشم و گوش را به دنبال خود می‌کشید.

قهوه‌خانه‌ای در تهران، سال ۱۳۵۰

قهوه‌خانه‌ای در تهران، سال ۱۳۵۰. بر کاغذ روی دیوار نوشته شده : «ساعت ۶ مسابقه مشت‌زنی محمد علی کلی با فریزر در تلویزیون این قهوه‌خانه. در صورت برنده شدن محمدعلی، چای و قلیان مجانی است.»


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید