بازاریابی

کاری که قبلا فقط از آمازون و فیسبوک ساخته بود

آگاهی از رفتار بازدیدکنندگان

یکی از زمینه‌های مورد علاقۀ من، بازاریابی اینترنتی است و یکی از موضوعات آموزشی هم که در این وب‌سایت به آن می‌پردازم، کارآفرینیِ اینترنتی است که ارتباطی تنگاتنگ با بازاریابی اینترنتی دارد.

بازاریابی اینترنتی به طور خلاصه یعنی روش‌ها و ابزارهایی که با استفاده از آنها، افراد را به سایت جلب کنیم، آنها را مرتب (و البته با روش‌های خوشایند) به بازدید از سایت، خواندن مقالات، دانلودِ هدایا و… دعوت و ترغیب کنیم، و در ادامه، بازدیدکنندگان را به اعضا و اعضا را به خریداران و خریداران را به خریدارانِ وفادار بدل کنیم.

در حیطۀ اینترنت، بازاریابی یک علم گسترده است که از جدیدترین پیشرفت‌ها در زمینۀ علوم اعصاب تا… رفتارِ مخاطب هنگام بازدید از سایت را در بر می‌گیرد.

مخصوصاً در حیطۀ اینترنت، بازاریابی یک علم گسترده است که از جدیدترین پیشرفت‌ها در زمینۀ علوم اعصاب تا فناوری‌های ردگیری چشم بیننده و تصویربرداری از فعالیت‌های مغز او، داده‌کاوی و تحلیل‌های پیشرفتۀ‌ آماری، نیز رفتارِ مخاطب هنگام بازدید از سایت را در بر می‌گیرد.

یکی از مواردی که همیشه برایم جالب و همچون معما بود، این بود که شرکت‌های بزرگی مثل آمازون و فیسبوک چطور رفتار بازدیدکنندۀ سایت و صفحات خود را ردگیری و محتوا را برای او شخصی‌سازی می‌کنند؛ طوری که وقتی مثلاً به صفحۀ اول آمازون می‌روی، نوع و چینش محصولات برای شما، مبتنی بر سوابق بازدیدهای قبلی، خریدها،‌ جست‌وجوها و علایق شماست؛ و این «ویترین» با چیزی که مثلاً به دوست شما نشان داده می‌شود، فرق دارد. تصور کنید که به یک کتابفروشی واقعی می‌روید اما ویترین آن بر حسب هر بازدیدکننده‌ای که به آن نگاه می‌کند، تغییر می‌کند. (یک چیزی مثل داستان‌های هری پاتر شد!)

کلیک کنید و بخوانید!
واقعا چرا یه نفر باید به رادیو زنگ بزنه بگه آهنگ فلان خواننده رو پخش کنید؟

به هر روی، آن شرکت‌های بزرگ با جمعی از بهترین متخصصان علوم مختلف همکاری می‌کنند و برای توسعۀ این ابزارهای پیشرفته، میلیون‌ها دلار خرج می‌کنند. مسئله برایم این بود که آیا برای سایر دارندگان سایت نیز استفاده از چنین ابزارهایی مهیاست؟

آگاهی از رفتار بازدیدکنندگان

ژان بقوسیان درسریال ویدیویی جذاب «دنیای بازاریابی اینترنتی»، هر بار جنبه‌ای نامکشوف و منحصر به فرد از این دنیا را نشان می‌دهد.

امروز با ابزاری آشنا شدم که مرحلۀ اول یعنی ردگیری رفتار بازدیدکننده را ممکن می‌کند. «ژان بقوسیان»، بنیان‌گذار شرکت مدیر سبز، دو هفته‌ای است که سریال ویدیویی جذابی به نام «دنیای بازاریابی اینترنتی با ژان بقوسیان» را آغاز کرده و هر بار، جنبه‌ای نامکشوف و منحصر به فرد از این دنیا را نشان می‌دهد و با مثال و توضیحات شفاف، آن را کامل شرح می‌دهد. اگر فقط یک بار از یکی از آموزش‌های ژان بقوسیان استفاده کرده باشید (چه حضوری، چه مکتوب، چه از طریق فایل‌های صوتی و تصویری یا آنلاین) می‌دانید که او در ساده‌سازی و انتقال مفاهیم پیچیده چقدر ماهر است و ضمناً چقدر خوب مخاطبِ ایرانی و شرایط بازار ایران را می‌شناسد و آموزش‌ها را برای این بازار بومی‌سازی می‌کند.

ژان بقوسیان در ویدیویی که این هفته منتشر کرده، ابزاری کارآمد برای ردگیری رفتار بازدیدکنندگان را معرفی می‌کند. من خودم این ابزار را آزمایش کردم و می‌توانم بگویم بخشی از آن رویا که روزی بتوانم مثل آمازون و فیسبوک با هر مخاطب مطابق سلیقه‌اش ارتباط برقرار کنم، محقق شده است. پیشنهاد می‌کنم شما هم اگر به کارآفرینی اینترنتی به عنوان گزینه‌ای جدی برای خدمت‌رسانی و کسب درآمد نگاه می‌کنید، حتماً این ویدیو را ببینید.


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

یک دیدگاه تاکنون

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید