کارآفرینی

کمال‌گرایی یا اعتماد به سقف؟! راه درست چیست؟

کمال‌گرایی یا اعتماد به سقف؟
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

بعضی‌ها از بس وسواس کمال‌گرایی دارند و الانِ خود را با آدم‌های موفقِ استخوان خرد کرده مقایسه می‌کنند، از ترس نقد دیگران و نیز به دلیل سرزنش‌های درونی توسط خودشان، هرگز کاری را شروع نمی‌کنند. آنقدر می‌خواهند کامل باشند و کارشان بی عیب و نقص، که اصل موضوع بیات می‌شود و از دست می‌رود. این افراد، از متوسط و معمولی بودن فراتر نمی‌روند و هرگز به دستاوردهای درخشان نمی‌رسند.

در مقابل، عده‌ای هم هستند که اعتماد به سقف دارند؛ مثل این بنده خدا در ویدیوی زیر. یک پولی داده که برایش شعر و موسیقی و کلیپ درست کنند، و آن افراد هم با رندیِ تمام پول را گرفته و به ریش او خندیده‌اند و هرگر به او نگفته‌اند که با نشر این کلیپ‌ها فقط دستمایهٔ خندهٔ دیگران خواهد شد.

در اینجا هم مثل هر جای دیگری در زندگی، میانه‌روی و اعتدال بهترین استراتژی است. فرد اولا لازم است حتی اگر ذوق و قریحه کاری را دارد، اصولی را بیاموزد. شاگردی کند. سیاه‌مشق‌هایش را به افراد امین و صاحب‌نظر نشان بدهد تا ایرادهایش گرفته شود. تنها پس از این است که می‌تواند در اصطلاح کارآفرینی، MVP (محصول با مشخصات حداقلی)* را عرضه کند آن هم برای گروهی محدود از مخاطبان به منظور گرفتن بازخوردهای بیشتر. و سپس می‌تواند به سمت PMF (محصول قابل عرضهٔ اولیه، یا ورژن ۱ محصول)** برود و در طی مسیر، کامل‌تر شود (حرکت در مسیر کمال).

حتی اگر کسی برای کاری الهام الهی هم دریافت کند، برای متجلی کردن آن در جهان ماده و دریافت اقبال عمومی، (اغلب) گریزی از این فرایند ندارد.

کلیک کنید و بخوانید!
آیا لازم است همه در پی کارآفرینی بروند؟

*Minimum Viable Product
**Product Market Fit


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید