نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه برای کتاب شما توسط علی‌اکبر قزوینی

نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه برای کتاب شما توسط علی‌اکبر قزوینی

اگر کتابی نوشته‌اید و مایلید مقدمه یا توصیه‌نامه آن توسط من نوشته شود، می‌توانید فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید. پس از بررسی درخواست شما، در صورتی که کتاب شما را واجد شرایط لازم برای نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه تشخیص بدهم، از طریق ایمیل با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های بعدی انجام خواهد شد.

توجه: استفاده از این خدمت مستلزم پرداخت هزینه است که در صورت واجد شرایط بودن کتاب شما، هزینه مربوطه به شما اعلام خواهد شد.

چرا مقدمه یا توصیه‌نامه کتاب شما توسط علی‌اکبر قزوینی نوشته شود؟

من از سال ۱۳۷۶ به طور حرفه‌ای می‌نویسم. حرفه‌ای یعنی اینکه از نوشتن پول درمی‌آورم. مقالات و مطالب من در معتبرترین و پرخواننده‌ترین مجلات و روزنامه‌های ایران (از جمله مجلات دانشمند، اطلاعات علمی، خلاقیت، ماشین، کرگدن و روزنامه‌های شرق، جام جم، حیات نو و…) منتشر شده و چند مطلب کوتاه من نیز به زبان انگلیسی در روزنامه تورنتو استار (پرتیراژترین روزنامه کانادا) چاپ شده است. طی بیش از ۵ سال سردبیری مجله دانشمند نیز تقریبا هر شماره سرمقاله می‌نوشتم که به گفته خوانندگان، جزو پرمخاطب‌ترین بخش‌های مجله بود و اگر گاهی یک شماره سرمقاله نداشتیم، ایمیل‌ها و تماس‌های زیادی دریافت می‌کردیم که علت آن را جویا می‌شدند و می‌خواستند سرمقاله به قلم سردبیر حتما در شماره بعدی چاپ شود.

بیش از ۲۰ سال نوشتن مداوم و حرفه‌ای، به من امکان داده تا بر هنر نوشتن و جذب مخاطب از طریق کلمات، آنقدر مسلط شوم که هم سبک شخصی خودم را داشته باشم و هم به دل مخاطبان بنشینم. بارها و بارها با لطف خوانندگان مقالات و نوشته‌هایم روبرو بوده‌ام که چطور از مطالب من تعریف می‌کنند و می‌گویند که با خواندن آنها نه‌تنها چیزهای تازه آموخته‌اند، بلکه لذت خواندن را نیز تجربه کرده‌اند.

از همین رو، درخواست‌های زیادی هم برای نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه از طرف نویسندگان کتاب‌ها دریافت می‌کنم. تاکنون بر کتاب‌های مختلفی مقدمه یا توصیه‌نامه نوشته‌ام که تعدادی از آنها از این قرار است:

  • فقط آویزان خودت شو، نوشته محمود پیرحیاتی
  • مدرسه نردبان‌سازی، نوشته سحر عظیمی
  • گام‌های مذاکره اصولی، نوشته فاطمه محمودی
  • مشق شب مامان، نوشته عصمت گودرزی
  • میوه شدن، نوشته سیده فاطمه آقاجانزاده

البته چند برابر این تعداد، درخواست‌های نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه را رد کرده‌ام چون اولا کار اصلی و محل درآمد اصلی من، نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه بر کتاب‌ها نیست؛ و دوم اینکه اعتباری را که برای به دست آوردنش زحمت فراوانی کشیده‌ام، خرج هر اثری نمی‌کنم.

مقدمه یا توصیه‌نامه؟

مقدمه یا پیش‌گفتار متنی در ابتدای کتاب است که می‌تواند از یک تا چند صفحه باشد و طی آن، نویسندهٔ مقدمه مطالبی را درباره کتاب و نویسنده آن می‌نویسد و تشریح می‌کند که هم موجب اعتباربخشی بیشتر به کتاب شده و هم خواننده را ترغیب به خریدن و خواندن کتاب می‌کند. مقدمه‌ای که توسط شخصی معتبر نوشته شده و در عین حال خوشخوان و جذاب باشد، در افزایش فروش و خوانده شدن کتاب تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. ترکیب تخصص در موضوع کتاب و هنر نویسندگی، امر مهمی است. چه بسا کسانی که نامشان در یک زمینه بسیار در زبان‌ها می‌گردد اما وقتی مقدمه آنها را بر کتابی می‌خوانی، بیشتر از آن کتاب گریزان می‌شوی!

توصیه‌نامه هم متنی کوتاه از یک تا چند جمله است که گاهی در پشت جلد، گاهی در صفحات ابتدایی کتاب، گاهی روی جلد (و گاهی در همه این بخش‌ها) درج می‌شود. توصیه‌نامه‌ها نیز (که بر خلاف مقدمه، می‌توانند بیش از یکی باشند و از سوی چندین نفر نوشته شوند)، موجب اعتباربخشی به کتاب شده و می‌توانند خریداران مردد را در کتاب‌فروشی‌ها یا صفحات اینترنتی فروش کتاب، جلب و جذب خود کرده و موجب افزایش فروش کتاب شوند.

نکته مهم آن است که نویسنده، حتی اگر فردی معتبر و شناخته‌شده هم باشد، در صورتی که مقدمه یا توصیه‌نامه‌هایی از سوی افراد معتبر دیگر بر کتاب خود داشته باشد، محبوبیت و اعتبار اثر خود را هر چه بیشتر خواهد کرد. هم به این دلیل که در جلب خریداران تازه (که یا هنوز نویسنده را نمی‌شناسند یا تاکنون اثری از او نخوانده‌اند) مؤثر خواهد بود، هم اینکه به خریداران وفادار نشان می‌دهد که چه افراد دیگری هم این نویسنده را می‌شناسند و کتاب‌های او را می‌خوانند و توصیه‌اش می‌کنند.

اگر مقدمه‌ها و توصیه‌نامه‌ها صادقانه نوشته شوند، در ایجاد خوانندگان وفادار و طرفداران پروپاقرص برای نویسنده، بسیار اثرگذار خواهند بود. با این تفاسیر، مقدمه و توصیه‌نامه بر کتاب، یکی از ابزارهای مهم برای بازاریابی یا مارکتینگ کتاب و برندسازی برای نویسنده است که تاثیر عمده‌ای در بالا بردن فروش کتاب و مقبولیت نویسنده خواهد داشت.

اگر کتابی نوشته‌اید و مشتاقید علی‌اکبر قزوینی مقدمه یا توصیه‌نامه‌ای بر آن بنویسد، همین حالا فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید.

پس از بررسی درخواست شما، در صورتی که کتاب شما واجد شرایط لازم برای نوشتن مقدمه یا توصیه‌نامه تشخیص داده شود، از طریق ایمیل با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های بعدی انجام خواهد شد.

توجه: استفاده از این خدمت مستلزم پرداخت هزینه است که در صورت واجد شرایط بودن کتاب شما، هزینه مربوطه به شما اعلام خواهد شد.

نام و نام خانوادگی*

ایمیل شما*

نام کتاب شما*

موضوع کتاب شما*

لطفا گزینه موردنظر خود را انتخاب کنید*
نوشتن مقدمهنوشتن توصیه‌نامه

پیوست کردن فایل کتاب*
فرمت‌های مجاز: pdf, doc, docx, txt

توضیحات*
حداکثر در ۳۰۰ کلمه توضیح بدهید خواندن کتاب شما چه تغییری در زندگی خوانندگان ایجاد می‌کند؛ و چرا نوشتن آن را یک «ضرورت» احساس کرده‌اید. لطفا توجه داشته باشید که به دلیل حجم درخواست‌ها و وقت‌گیر بودن بررسی هر کتاب، متنی که اینجا می‌نویسید بهترین فرصت شما برای متقاعد کردن من است تا نگاهی به کتاب شما بیندازم.