بازاریابی

واقعا چرا یه نفر باید به رادیو زنگ بزنه بگه آهنگ فلان خواننده رو پخش کنید؟

پخش موسیقی درخواستی از رادیو

در تلگرام پستی را می‌خواندم به این مضمون:

«واقعا چرا یه نفر باید به رادیو زنگ بزنه بگه آهنگ فلان خواننده رو پخش کنید؟ خب خودت دانلود کن گوش بده!»

این جمله مرا به فکر فرو برد. واقعا چرا؟ هر کاری که انجام می‌شود، حتما دلیلی دارد، حتی اگر ما از آن دلیل آگاه نباشیم یا آن دلیل، خیلی آشکار و مشهود نباشد.

در خصوص دلیل این کار، من به این نتیجه رسیدم:

۱. چون در آن حالت (یعنی پخش شدن ترانهٔ درخواستی‌اش از رادیو) احساس می‌کند به او توجه شده و خواسته‌اش برآورده شده؛ و همه آدم‌ها نیاز به این توجه و دیده شدن دارند.

۲. دوم اینکه پخش شدن اسم او از رادیو، به درخواستش اعتبار می‌دهد (یعنی اعتبار رسانهٔ رادیو به او هم ــ در یک سطحی البته ــ منتقل می‌شود). این را ما در فضای محتوایی اینترنت هم داریم. اگر سایتی با اعتبار بالا به یک مطلب در سایتی دیگر لینک بدهد، اعتبارِ سایت دوم از دید گوگل افزایش خواهد یافت.

در واقع، دقیق که نگاه کنیم، دلیل این درخواست، خودِ شنیدنِ ترانه نیست؛ که اگر بود، الان با دسترسی به اینترنت نیازی به درخواست پخش آن از رادیو نبود. (طرف با خودش می‌‌گوید «رادیو منو آدم حساب کرد که ترانهٔ درخواستی‌مو پخش کرد.»)

در کسب‌وکار هم اگر به مشتری اعتبار داده بشود، به او توجه شود، درخواست‌هایش و شکایت‌هایش دیده شود، در شبکه‌های اجتماعیِ فروشنده (بسته به مورد) نام او یا عکس او یا ویدیوی مصاحبه با او منتشر شود… راضی‌تر خواهد بود و بیشتر خرید می‌کنه.

کلیک کنید و بخوانید!
مشتری را هیچ‌وقت دست خالی روانه نکنید

در کشورداری هم به همین شکل است. یک دلیلِ اینکه در غرب کمتر پیش می‌آید نارضایتی‌ها به شکل خشن در خیابان ابزار شود، این است که مرم حرف خودشان را ــ از زبان خودشان یا روزنامه‌نگاران ــ در رسانه‌ها می‌خوانند و می‌بینند و می‌شنوند.

شما چه فکر می‌کنید؟


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید