لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۲: «هدف نهایی» خود را در ذهن داشته باشید

هدف نهایی
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

پیش از شروع به کار، باید بدانید به منظورِ چه هدفی دارید آن کار را انجام می‌دهید.

از خودتان بپرسید:

  • چرا لازم است این کار را انجام بدهم؟
  • با انجام این کار، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟
  • آیا این حاصل و ثمره، برای کسب‌وکار (که ممکن است مال خودم یا دیگری باشد) ارزشمند است؟
  • آیا روش بهتری برای رسیدن به این نتیجه وجود دارد؟

اگر شما هدف نهایی را در ذهن داشته باشید (مثلاً افزایش ۱۰ درصدی درآمد شرکت، حذف فلان فرایند هزینه‌بر و وقت‌گیر و جایگزینی آن با روشی کارآمدتر، ایجاد ماهانه ۳ میلیون تومان از کسب‌وکار پاره‌وقتِ اینترنتی خود، رها کردن شغل کارمندی خود تا فلان تاریخ و…) و این هدف را مشخص و واضح در ذهن داشته باشید، آن‌ وقت آسان‌تر و بهتر می‌توانید طرح‌هایی با جزئیات دقیق‌تر و زمان‌بندی ماهانه/هفتگی/روزانه برای رسیدن به آن هدف پی‌ریزی کنید.

نکته: گاهی ممکن است در این فرایند، دچار گیجی و پریشانی شوید و ده‌ها ایده به ذهن شما هجوم بیاورد و احساس کنید دست و پایتان بسته شده و بهتر است به همان روش معمول (یعنی دریافت حقوق در ازای پر کردن ساعات کاری) بچسبید. اما نترسید. ادامه بدهید و بدانید در نقطه‌ای، تصویر برای شما واضح خواهد شد.

حتماً ــ حتماً ــ ایده‌ها و روش‌ها را بنویسید (ذهنی فکر نکنید؛ چون حاصلش فقط می‌شود خیال‌بافی). مطمئن باشید روشن‌تر شدن تصویر نهایی و نقشۀ راه برای شما، به معنای احتراز از تلف کردنِ وقت و انرژی فراوانی است که اقدام‌های کور و هیجانی موجب آن است.

کلیک کنید و بخوانید!
مُشت‌زنی، فردای روز کریسمس!

البته، بیش از حد هم نباید درگیر طرح‌ریزی شد و «هنر» این است که تشخیص بدهیم کجا وقت اقدام است؛ چون بسیاری از چشم‌اندازها تنها زمانی در برابر دید ما قرار می‌گیرند که اقدام را شروع کرده باشیم. هر چه بیشتر این کار را انجام بدهید، در این هنر ماهرتر می‌شوید.


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید