لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۱۷: کلمه‌ای دو حرفی که می‌تواند شما را نجات بدهد

نه گفتن

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

«نه» گفتنِ هوشمندانه را بیاموزید. هنرِ استفاده از این واژۀ دو حرفی، چیزی است که اگر در آن مهارت پیدا کنید، از خیلی کارها و مسئولیت‌های بیهوده رها می‌شوید و برنامۀ کاری‌تان را هر چه بهتر و مطابق نظر خود می‌توانید پیش ببرید.

خاطرتان باشد که بدون داشتن هدف و یک برنامۀ‌ دقیق و منظم برای خود، نه گفتن می‌تواند سخت شود. اگر ندانید قرار است به کجا بروید و وقت خود را چگونه صرف کنید، چطور می‌خواهید درخواست‌های دیگران را بسنجید و پاسخ مثبت یا منفی بدهید؟

نکته: تا جایی که ممکن است، «نه» را در کاغذ شکلات بپیچید تا هضم آن برای طرف مقابل شما راحت‌تر شود. اگر دلیل بیاورید و توضیح بدهید که چرا نمی‌توانید پاسخ مثبت بدهید، دیگری کمتر احساس «طرد شدن» خواهد کرد (و این احساسی است که ما به عنوان انسان، از آن فراری هستیم).

البته در دلیل آوردن، اغراق نکنید و مدام نگویید اگر فلان‌طور و بهمان‌طور بود می‌گفتم آره ولی الان نمی‌شود؛ چون آن‌وقت طرف مقابل شما ممکن است احساس کند خواست قلبی شما «بله» بوده اما شرایط طوری است که ناچارید خلاف خواست قلبی خود عمل کنید.‌

در گفتنِ «نه»، در عین مهربانی، قاطع باشید. در نهایت اگر کسی به‌اصطلاح بیش از حد «سریش»‌ بود، بدون دلیل و حاشیه‌‌پردازیِ بیشتر، محکم بگویید «نه».


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید