لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۱۶: اگر نمی‌دانید،‌ بپرسید!

علامت سوال - اگر نمی‌دانید بپرسید
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

قرار نیست همگان، همه چیز را بدانند. گاهی ممکن است شما درگیر مسئله‌ای باشید که همکار شما یا حتی دوستی در آن سر دنیا پاسخ آن را بداند. به جای این‌که وقت و انرژی زیادی صرف کنید تا خودتان راه‌حل را بیابید،‌ می‌توانید از همکار یا دوست خود کمک بگیرید و بپرسید.

این مثل معروف‌تر از آن است که نشنیده باشید: «ندانستن عیب نیست؛ نپرسیدن عیب است.» و خوب است بدانید که دیگران اگر پاسخ سؤال شما را بلد باشند، عموماً خیلی مشتاق خواهند بود تا آن را در اختیار شما قرار دهند. پس از این فرصت استفاده کنید: هم نکات جدید یاد بگیرید، هم به دیگری اجازه بدهید با کمک کردن به شما، احساس احترام به خودِ بیشتری پیدا کند.

نکته: کسانی که اگر ازشان سؤال کنید پاسخ نمی‌دهند، طاقچه‌بالا می‌گذارند، قطره‌چکانی و ناقص پاسخ می‌دهند یا ندانستنِ شما را به تمسخر می‌گیرند، انسان‌های بیماری هستند. اگر می‌توانید کمک‌شان کنید این رفتار خود را اصلاح کنند. اگر نه، تا می‌توانید از آنها دوری کنید.


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید