لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۱۴: واضح و شمرده صحبت کنید

صحبت شمرده
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

تا جایی که می‌توانید، با دیگران مخصوصاً همکاران خود و کسانی که با آنها در جریان کار ارتباط دارید، واضح و شمرده و بلند صحبت کنید. منظور از بلند صحبت کردن،‌ داد زدن نیست؛ بلکه صحبت با حجم صدایی است که طرف یا طرف‌های مقابل شما، بدون زحمت بتوانند حرف‌های شما را بفهمند.

وقتی شمرده و واضح صحبت می‌کنید، منظور شما بهتر و سریع‌تر فهمیده می‌شود و نیازی به تکرار چندبارۀ حرف‌ها نیست. این مورد، به‌ویژه در صحبت تلفنی مشهودتر است؛ چون خطوط تلفن (برای انتقالِ بهترِ داده‌های صوتی) یک سری از فرکانس‌ها را حذف می‌کنند و بنابراین اگر شما با صدای ضعیف، بریده‌بریده و بدون ادای کامل کلمات و حروف صحبت کنید، ممکن است شنیدن و فهم حرف‌های شما دشوار شود.

نکته: داشتن فن بیان خوب، یکی از ابزارهای تأثیرگذاری مثبت بر دیگران است. در این زمینه کلاس‌ها و دوره‌های مختلفی هست که می‌توانید جست‌وجو کنید و از آنها بهره ببرید. (یکی از آموزش‌هایی که من می‌توانم پیشنهاد بدهم، آنهایی است که دوست ارجمندم «محمدپیام بهرام‌پور» ارائه می‌دهد. در سایت bahrampoor.com می‌توانید توضیحات بیشتر را در این‌باره بیابید.)

یک تمرین خوب برای زیباتر صحبت کردن نیز این است که روزی چند دقیقه، اشعار آهنگین و پرمعنا را با صدای بلند و شمرده بخوانید (با ادا کردن تمام حروف؛ مثلاً «آنها که به سر در طلب کعبه دویدند» را وقتی می‌خوانید، «د» آخر در «دویدند» را هم قشنگ و حتی با اغراق، بگویید. این‌طوری، وقتی عادی و معمولی در حال صحبت هستید، ناخودآگاه بیان‌تان شمرده‌تر خواهد شد.)


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید