لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۱۰: میز کارتان را مرتب نگه دارید

میز مرتب
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

شلوغ و در‌هم‌ریخته بودن اتاق و به‌ویژه میز کار،‌ می‌تواند اثر نامطلوبی بر کارایی داشته باشد. تصور کنید قرار است ابتدای صبح، کار خود را با شوق روی پروژه‌تان ادامه بدهید. اما وقتی با اتاقی نامنظم و میزی خاک‌گرفته و پر از وسیله، که نامرتب کنار هم افتاده‌اند مواجه می‌شوید، انرژی و تمرکز ذهنی‌تان از دست می‌رود.

تصمیم بگیرید که برای کارتان به چه وسایلی نیاز دارید، و همان‌ها را روی میز و اطراف خود، ترجیحاً جایی که در دسترس باشد، قرار بدهید. شاید یک کامپیوتر، چند کتاب و مجله، کاغذ و قلم، فهرست کارها، فنجان چای و گلدانی با چند شاخه گل تازه کافی باشد.

البته در طول روز قطعاً جای وسایل عوض خواهد شد و ممکن است چیزهای دیگری به میز اضافه شوند. فراموش نکنید که هدف، انجام شدن کار است نه داشتن میزی که هر لحظه مرتب باشد و از تمیزی برق بزند. میزِ کار و فضای اختصاصی شماست و باید در هنکام کار با آن راحت باشید. اما وقتی کارتان تمام شد،‌ کافی است چند دقیقه را برای مرتب کردن فضای کاری و میز خود صرف کنید تا برای فردا و ابتدای شروع کار، این نظم و ترتیبْ دوباره شوق شما را تحریک کند.

نکته: در رمان «کیمیاگر»، اثر پائولو کوئلیو، وقتی سانتیاگوی چوپان به مغازۀ بلورفروشی می‌رود، پیشنهاد می‌کند که ظرف‌های بلور را برای صاحب مغازه تمیز کند. بلورفروشِ پیر می‌گوید: «خوب است، اینطوری ذهن‌مان هم پاک می‌شود.»

اگر زمانی احساس کردید هر کار می‌کنید کارتان پیش نمی‌رود و انگار در دست‌اندازی گیر کرده‌اید و ذهن‌تان هم درهم و شلوغ است، بهتر است به جای تلاش و تقلای بیشتر، کار را رها کنید و به مرتب و تمیز کردنِ اتاق و میز کارتان مشغول شوید. هم ممکن است از پیدا کردن چیزهایی که داشته‌اید و یادتان رفته بود متعجب شوید، هم خرده‌ریزه‌های جاگیر و بی‌مصرف را دور خواهید انداخت، هم اتاقی تمیزتر و مرتب‌تر خواهید داشت. حتی شاید تصمیم بگیرید تغییر دکوراسیونی بدهید و جای بعضی چیزها را عوض کنید؛ و بعد ببینید مثلاً بردن میز از این سو به آن سوی اتاق چقدر حال و هوایتان را بهتر کرده.

در این فرایند، ذهن شما فرصت خواهد یافت تا روی حل مسئله‌ای که درگیرش شده بود کار کند؛ و ناگاه خواهید دید که پاسخ را یافته‌اید، کارتان از دست‌انداز درآمده، و می‌توانید با سرعت و کارایی بیشتری ادامه‌اش بدهید!


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید