لقمه کردن فیل

لقمه کردن فیل، ۱: عادت‌های خوب و پشتیبانِ کارایی در خود ایجاد کنید

ایجاد عادت‌های خوب
کتاب الکترونیک رایگان تنها سخت‌جان‌ها به هدف می‌رسند

توضیح دربارهٔ این سری لقمه‌ها را اینجا ببینید.

معمولاً دست‌کم ۲۱ روز لازم است تا رفتاری را پیوسته و هر روز انجام بدهید تا آن رفتار به عادتِ شما تبدیل شود. «عادت» رفتاری است که آنقدر به وجود شما نشسته که «انجام ندادن» آن سخت‌تر از انجام دادنش است! در زمینۀ افزایش کارایی و بهره‌وری، پروراندن این عادت‌ها قطعاً می‌تواند برایتان مفید باشد:

  • تماشای تلویزیون را کم کردن یا اصلاً تلویزیون ندیدن (برنامه‌های مورد علاقۀ خود را ضبط کنید و بعداً ببینید؛ یا از اینترنت دانلود کنید و…)
  • موقع کار، اینترنت را قطع کردن (یا دست‌کم اطلاعیه‌های دریافت ایمیل، پست جدید در تلگرام و… را غیرفعال کنید)
  • موبایل را سایلنت کردن و در استراحت بین دوره‌های کاری (که بهتر است حدود ۹۰ دقیقه باشد) آن را چک کردن
  • مطالعه کردن
  • همکاران یا سایر اعضای خانواده را عادت دادن که وقتی گرم کار هستید به شما کار نداشته باشند (یک راهش می‌تواند این باشد که در گوش خود هدفون بگذارید حتی اگر هیچ چیزی با آن گوش نمی‌دهید!)
  • دو ساعت پیش از خواب ارتباط خود را با دنیای مجازی قطع کردن
  • هر شب نوشتنِ این‌که فردا قرار است روی چه فعالیت‌هایی وقت بگذارید
  • صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شدن و از آرامش ابتدای صبح به نفع خود استفاده کردن
  • ۱۰ انگشتی تایپ کردن (فارسی و انگلیسی، بدون نگاه کردن به کی‌برد)
  • و…

همان‌طور که می‌بینید، ‌خیلی چیزها هست که می‌تواند برای کارایی شما مناسب باشد و اگر به عادت تبدیل شود، شما را به یک بمب کارایی تبدیل خواهد کرد. همۀ‌ اینها یکباره تبدیل به عادت نخواهند شد، اما می‌توانید از مهم‌ترین‌ها شروع کنید و با هر روز و قدم به قدم انجام دادن آنها، زمانی می‌رسد که می‌بینید بدون فکر کردن و به شکل اتوماتیک،‌ در حال اجرای آنها هستید. لقمه‌های بعدی، شما را در انتخاب رفتارهای مناسب برای تبدیل آنها به عادت‌های پشتیبانِ کارایی، بیشتر کمک خواهند کرد. فقط در ابتدا لازم است بدانید که «عادت» کردن به این رفتارها مهم است، و اینکه این رفتارها یک‌شبه تبدیل به عادت نمی‌شوند. پس ادامه بدهید!

کلیک کنید و بخوانید!
شما چقدر «سخت‌جان» هستید؟ (به همراه آزمون برای محاسبهٔ امتیاز سخت‌جانی)

نکته: برای این‌که زودتر و خوشایندتر یک رفتار را به عادت تبدیل کنید، هر بار که آن رفتار را انجام می‌دهید به خودتان پاداش بدهید. پاداش قرار نیست یک چیز بزرگ باشد! می‌توانید شکلاتی را تکه‌تکه کنید و در ازای هر بار انجام آن رفتار، یک تکه از آن را بخورید. می‌توانید میوه‌ای را چند قسمت کنید و همین روش را انجام بدهید. می‌توانید خودتان را در آغوش بگیرید و یک «ای‌ول!» به خودتان بگویید. در هر حال، یادتان باشد که شما با یک «کودک درونِ» ۳ تا ۵ ساله سروکار دارید که او باید خوشحال شود تا رفتار شما را به عادت تبدیل کند. پس او را خوشحال کنید!


کتاب الکترونیک «لقمه کردن فیل: ۱۰۱ نکتۀ کوتاه و کاملاً کاربردی برای به انجام رساندن کارهای روزانه، به‌ویژه برای کارآفرینان اینترنتی»

کتاب رایگان «لقمه کردن فیل» را همین حالا دانلود کنید و با ۱۰۰ روش دیگر برای لقمه کردن فیل آشنا شوید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

در دوره آنلاین چهل میثاق زندگی ثبت‌نام کنید

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. حرفهٔ اصلی‌ام نویسندگی است و در کنار آن، آموزش و تدریس هم (با تمرکز روی رشد فردی و کسب‌وکار) انجام می‌دهم. چند سالی است ساکن کانادا هستم، و در این وب‌سایت آموزش‌هایی را عرضه می‌کنم که به شما کمک می‌کند ــ چه در ایران هستید، چه در کانادا، و چه در هر جغرافیای دیگری ــ رویاهای خود را بیابید و آنها را محقق کنید.

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید