یادداشت‌ها

اول صبح را چطور آغاز کنیم که تا پایان شب سرشار از انرژی باشیم؟

صبح را چگونه آغاز کنیم ــ تصویر گل و قهوه

این ماجرایی که در ادامه تعریف می‌کنم، مربوط به سال ۹۳ است. مدت‌هاست که برای صبح‌هایم برنامه‌ای و آدابی خاص دارم که به واسطهٔ آن، و با ورود به یک خلوت شخصی، روزم را طوری آغاز می‌کنم که تا انتهای شب بتوانم با انرژی و پرنشاط پیش بروم. پیشنهاد می‌کنم این ماجرا را بخوانید، در پایانش توضیح داده‌ام که برنامهٔ من برای آغاز روزهایم چگونه است.

بامداد پس از این‌که از خواب برخاسته و دست و رو شسته‌ام، لیوان شیر را داخل مایکروفر می‌گذارم تا داغ شود. در دو دقیقه‌ای که تا داغ شدن شیر مانده، تسبیح‌ام را برمی‌دارم و ذکر «من خودم را دوست دارم» را می‌گویم. با تمام کردن صدمین دانۀ تسبیح، بوق مایکروفر هم به نشانۀ تمام شدن کارش به صدا در می‌آید. لیوان شیر را بیرون می‌آورم، شیشۀ نسکافه را از داخل کابینت برمی‌دارم و قدری روی شیر می‌ریزم، و سپس قاشقی عسل به آن اضافه می‌کنم. آن را هم می‌زنم و سپس، تا داغی‌ِ این شیرعسل‌نسکافه به حدی برسد که قابل خوردن باشد، تسبیح را برمی‌دارم و ادامۀ ذکرهای مثبتم را می‌گویم. آخرین ذکر تسبیح، با یک دور گفتنِ «خدایا متشکرم» به پایان می‌رسد و حالا می‌توانم از نوشیدن معجونِ تلخ و شیرینی که داغی‌ای دلچسب دارد، لذت ببرم. پس از تمام کردن آن، دو انتخاب در برابر من روی میزِ میانۀ اتاق خودنمایی می‌کند.

سمت چپ، آیپد است و دنیای بی‌انتهای اینترنت و ایمیل‌هایی که از دیشب منتظر خوانده شدن هستند، و سمت راست کتابی است که تازه خریده‌ام و صفحاتی از ابتدای آن را روزهای پیش خوانده‌ام. نامش «پنج اقلیم حضور» است؛ نوشتۀ داریوش شایگان، و بحثی است دربارۀ شاعرانگی ایرانیان با پرداختن به پنج شاعر بزرگ ایرانی: فردوسی، خیام، مولانا، سعدی و حافظ.

دنیای اینترنت که مثل یک فست فود لقمه‌های سریع و سبُک به من می‌دهد، وسوسه‌ام می‌کند که آیپد را بردارم و ببینم در این دنیا چه خبر است. فرشتۀ سمت راست اما می‌گوید…

دنیای اینترنت که مثل یک فست فود لقمه‌های سریع و سبُک به من می‌دهد، وسوسه‌ام می‌کند که آیپد را بردارم و ببینم در این دنیا چه خبر است. فرشتۀ سمت راست اما می‌گوید در این ابتدای بامداد که ذهنم شفاف است و تازه یک نوشیدنی دلچسب خورده‌ام، کتاب را بردارم و روحم را پالایش کنم که شاید در شلوغی زندگی شهری، تا شب دیگر فرصتی یا حالی برای کتاب دست گرفتن و خواندن نداشته باشم.

کلیک کنید و بخوانید!
عالم بسم‌الله

روز اول، وسوسۀ اینترنت و جاذبۀ ایمیل‌های خوانده‌نشده و صفحات رنگارنگ اینترنت بر من غلبه می‌کند. به خودم که می‌آیم، بیش از نیم ساعت گذشته است و من از این ایمیل به آن ایمیل و از این لینک به آن یکی رفته‌ام و دنیای پر از کثرت اینترنت، که همچون خیابانی شلوغ و پر از سر و صداست، ذهنم را پر کرده اما احساس می‌کنم چیزی باارزش در این پُریِ ذهن وجود ندارد. در حالی که آمادۀ خروج از خانه می‌شوم، جلدِ نیلیِ خوش‌رنگِ «پنج اقلیم حضور» را با حسرت نگاه می‌کنم و افسوس می‌خوردم که افسونِ اینترنت در همین ابتدای صبح وسوسه‌ام کرد و مرا از غرق شدن در مطالبی عمیق و روح‌افزا باز داشت.

پیشنهاد:

  در کانال تلگرامی من عضو شوید و مطالب جدید را (افزون بر مطالب سایت) مرتب روی گوشی خود دریافت کنید. برای عضویت در کانال، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

روز بعد، باز هم می‌خواهم به وسوسۀ فرشتۀ سمت چپ گوش کنم: «حالا یک چرخی در اینترنت می‌زنم و بعد چند ورقی از کتاب را می‌خوانم…» اما فرشتۀ سمت راست نهیب می‌زند که برداشتن آیپد همان و از دست رفتنِ فرصتِ نابِ ابتدای صبح همان.

این بار، بر وسوسۀ درونی‌ام غالب می‌شوم و کتاب را برمی‌دارم. دقایقی خواندن از دنیای شاعرانگی و چشیدن شعرهایی از شاعران بزرگ ایرانی، روحم را شاداب می‌کند و آتش جانم را شعله‌ور می‌سازد. از درون گرمیِ دلچسبی را حس می‌کنم، و حس می‌کنم به حضور روح جهان آگاه شده‌ام.

با خوشی‌ای هر چه تمام‌تر خانه را ترک می‌کنم و در مسیر رسیدن تا دفتر کار، شنیدنِ موسیقی‌ای زیبا با نوای طرب‌انگیز تنبور هر چه بیشتر حضور روح جهان را برایم محسوس می‌کند. امروز عالی خواهد شد چون من تصمیم گرفته‌ام روزی عالی را بسازم، و از ابتدای بامداد با تصمیمی درست و اقدامی هم‌جهت، وارد این مسیر شده‌ام.

ابتدای صبح زمان مقدسی است. زمانی است که پیش از ورود به جریانِ ناگزیرِ زندگی، می‌توان دمی را با خود خلوت کرد. می‌توان به روح جهان متصل شد.

دوستی می‌گفت چند روزی است که در مسیر خانه تا محل کار و بالعکس، روی آیفون‌اش بازی‌های جنگی و خشن انجام می‌دهد. با اسلحۀ دوربین‌دار از روی بام، آدم‌ها را در خیابان هدف می‌گیرد. وسط دریا به شکار کوسه‌های خونخوار می‌رود. می‌گفت ذهنش آشفته است؛ برخلاف ماه‌های پیش که کتاب‌های صوتی انگیزشی گوش می‌کرد و آرامشِ دل و ذهن داشت. می‌گفت ما با همین کارهای کوچک، می‌توانیم روزمان ــ و زندگی‌مان ــ را عالی یا معمولی کنیم. روزی خوب بسازیم یا روزی پر از دغدغه و آشفتگی. می‌گفت تصمیم گرفته‌ام باز هم کتاب‌های صوتی الهام‌بخش و آموزشی را مخصوصاً در آغاز روز گوش کنم.

کلیک کنید و بخوانید!
اینجا چراغی روشن است (دیدار با استاد روزنامه‌نگاری، پروفسور کاظم معتمدنژاد)

ابتدای صبح زمان مقدسی است. بی‌دلیل نیست که در دین هم این زمان برای نیایش آفریدگار اختصاص داده شده است. زمانی است که پیش از ورود به جریانِ ناگزیرِ زندگی، می‌توان دمی را با خود خلوت کرد. می‌توان به روح جهان متصل شد.

آدم‌های موفق برای زمان بامدادشان و برای زمانی که هنوز کارشان آغاز نشده است، برنامه دارند. آنها در آن هنگام، از خلوتِ خود و از لحظه‌های نابِ «بودن» لذت می‌برند.

نمی‌دانم بهترین گزینه در آغاز هر بامداد برای شما چیست، اما این را می‌دانم که، چک کردن ایمیل‌ها هرگز جزو آنها نخواهد بود. 🙂

تصویر فایل صوتی هر صبح کمی نور بنوشید

اما گفتم که، برنامه‌ای برای آغاز روزهایم دارم که سعی می‌کنم هر روز به آن پایبند باشم. قبلاً یک کتاب الکترونیک نوشته بودم با عنوان: «چرا مدام خسته‌ایم؟» این کتاب را قصد دارم با افزودن فایل‌های آموزشی بیشتر، تکمیل کنم. یکی از فایل‌هایی که به آن اضافه کرده‌ام، عنوانش هست: «هر صبح، کمی نور بنوشید: اول صبح را چطور آغاز کنیم که تا پایان شب سرشار از انرژی باشیم».

در این فایل صوتی دقیقاً توضیح داده‌ام که چه اقدام‌های عملی می‌توانید انجام بدهید تا ابتدای صبح را به ضیافتی شخصی تبدیل کنید و به واسطهٔ آن، تمام روز سرشار از انرژی و دور از خستگی و بی‌حالی و کسالت باشید.

آنچه در این فایل درباره‌اش توضیح داده‌ام، کارهایی است که خودم شخصاً انجام می‌دهم و اثرگذاری آنها را تضمین می‌کنم. همهٔ‌ این کارها ریشه در یافته‌های علمی و دقیق دارند، اما من بحث‌های علمی را فاکتور گرفته‌ام و در این فایل، که مطمئنم از شنیدن آن لذت خواهید برد، فقط و فقط به راهکارهای عملی پرداخته‌ام.

کلیک کنید و بخوانید!
آیا شالوده‌ای محکم برای طی مسیر موفقیت ایجاد کرده‌ای؟

اگر دوست دارید این کتاب الکترونیک و فایل تکمیلی را دریافت کنید، کافی است هم‌اکنون روی تصویر زیر کلیک کنید:

کتاب الکترونیک «چرا مُدام خسته‌ایم؟»

توضیحات بیشتر و سفارش این محصول


شما برای صبح‌هایتان چه برنامه‌ای دارید؟ آیا موافقید که نحوهٔ آغاز روز می‌تواند بر ادامهٔ آن بسیار اثرگذار باشد؟
خوشحال می‌شوم دیدگاه‌های خود را اینجا با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید و دیدگاه‌های دوستان دیگر را بخوانید.


 این مطلب را پسندیدید؟
پیشنهاد می‌کنم در خبرنامهٔ سایت عضو شوید تا از این پس، مطالب جدید را در ایمیل خود دریافت کنید. خبر خوب اینکه اگر همین حالا ایمیل خود را ثبت کنید، جایزه هم می‌گیرید!


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

۴ دیدگاه تاکنون

  • سلام خدمت شما و ممنون از خرید قبلی شما

   همان‌طور که در صفحهٔ محصول و نیز کانال تلگرام نوشته بودم، این فایل صوتی برای همهٔ خریداران قبلی از جمله شما ارسال شده؛ و تمام به‌روزرسانی‌های بعدی این محصول نیز برای همهٔ خریداران رایگان خواهد بود.

   راه اصلی ارتباطی با خریداران محصولات، ایمیل است و در خصوص دانلود این فایل صوتی نیز دوبار ایمیل با این عناوین برای شما ارسال شده است:

   فایل هدیهٔ خود را دانلود کنید
   هنوز این فایل صوتی را دانلود نکرده‌اید؟

   در عین حال، همواره می‌توانید فایل‌های تکمیلی را در حساب کاربری خود (بخش دانلودها) بیابید و دانلود کنید.

   شاد و تندرست باشید

 • من هرصبح که ازخواب بلندمیشم کارهای تکراری شایددیروزیاچندسال پیش می کنم وکاری خاص نمی کنم تاکه جدیدن باخواندن مطالب شما وکتاب هایتان بیشترروی تغییر زندگیم فکرمی کنم وتاکنون هم تغییر داده هستم

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید