موفقیت و هدفمندی

حساب پس‌اندازِ روزهای بد

حساب پس‌انداز روزهای بد با مثال از بازی فرانسه و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

بازی امروز فرانسه و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، ۴ بر ۳ به نفع فرانسه به پایان رسید. حدود ۲۰ دقیقه مانده به پایان بازی، فرانسه ۲ گل از آرژانتین جلو افتاده بود. در این دقایق، فرانسه با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری بازی می‌کرد چون جبران این دو گل توسط آرژانتین در دقایقِ باقی‌مانده، هرچند ناممکن نبود، اما دشوار به نظر می‌رسید.

به بیان دیگر، فرانسه در زمانی که فرصت داشت و فشارِ وقت به او هجوم نیاورده بود، با دو گل پیش افتادن، حاشیهٔ نسبتا امنی برای خود ساخته بود که در سایهٔ آن می‌توانست با استرس کمتری ادامه بازی را پیش ببرد.

در زندگی هم روزهای سخت، از لحاظ مالی و عاطفی و…، پیش خواهد آمد و کسی را روی زمین گریزی از آن نیست. اگر با پیش گرفتنِ عادات خوب، مثل پس‌انداز و شکرگزاری و سکوت و مطالعه و ورزش و…، فرد برای روزهای سختِ خودش از پیش اندوخته‌ای آماده کرده باشد، آن دوران را با استرس و فشار و سختی کمتری خواهد گذراند. اگر نه، معمولا با لعن فرستادن به زمین و زمان و ناعادلانه خواندن زندگی، سعی می‌کند فشار ذهنی‌اش را کم کند.

انسان‌های به‌راستی موفق، عادت‌های موفقیت‌آفرین دارند. عادت‌هایی که انجامشان هر روز وقت زیادی نمی‌گیرد، اما وقتی به شکل اندوختهٔ مالی و ذهنی و جسمی جمع شوند، در زمان لازم بسیار یاریگر خواهند بود.


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید