کارآفرینی

اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ از نگاه اکونومیست: «ایران؛ چینِ بعدی»

اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ از نگاه اکونومیست ــ تصویر وی‍ژه‌نامه

در شمارهٔ ویژهٔ سال ۲۰۱۷ اکونومیست، در خصوص پیش‌بینی وضعیت اقتصاد ایران می‌خوانیم: «اگر در سال ۱۹۹۰ می‌خواندید چین، در سال ۲۰۱۷ بخوانید ایران. بیرون آمدن ایران از انزوای جهانی، دوباره روح پویای کارآفرینانه‌ای را که مدت‌هاست یکی از خصلت‌های این ملت بوده، شعله‌ور ساخته است.»

ویژه‌نامۀ اکونومیست برای سال ۲۰۱۷ را می‌خواندم. این مجلۀ مشهور اقتصادی، که در انگلستان منتشر می‌شود و میلیون‌ها خواننده در سراسر جهان دارد، از سال ۱۹۸۶ هر ساله در ماه دسامبر یک ویژه‌نامه با عنوان «جهان در سال …» منتشر می‌کند و به تحلیل و گمانه‌زنی رویدادهای سالی می‌پردازد که پیش روست. در شمارۀ مخصوص سال ۲۰۱۷، گزارش جالبی دربارۀ اقتصاد ایران منتشر و پیش‌بینی شده است که ایران، چینِ بعدی در منطقه می‌‌تواند باشد. به‌ویژه، وضعیت کسب‌وکارها و استارتاپ‌های اینترنتی بسیار درخشان توصیف شده است. از شما دعوت می‌کنم نکات مهم این گزارش و چند تحلیل و نکتۀ من بر این گزارش را در ادامۀ این مطلب بخوانید.

عنوان گزارش از این قرار است: «Meet Chiran»، «با چیران آشنا شوید»؛ که Chiran واژه‌ای برساخته از ترکیب China و ‌Iran است. تیتر توضیحی مقاله از این قرار است: «ایران می‌تواند مدل چین را دنبال کند تا به یک قدرت اقتصادی در منطقه تبدیل شود.»

خیلی جالب است که اکونومیست، یکی از خصلت‌های ما ایرانیان را داشتن روح/روحیۀ پویای کارآفرینانه دانسته و برشمرده است.

می‌خوانیم: «اگر در سال ۱۹۹۰ می‌خواندید چین، در سال ۲۰۱۷ بخوانید ایران. بیرون آمدن ایران از انزوای جهانی، دوباره روح پویای کارآفرینانه‌ای را که مدت‌هاست یکی از خصلت‌های این ملت بوده، شعله‌ور ساخته است.» خیلی جالب است که اکونومیست، یکی از خصلت‌های ما ایرانیان را داشتن ‌spirit of entrepreneurial dynamism یا همان روح/روحیۀ پویای کارآفرینانه دانسته و برشمرده است. خاطرمان باشد که غربی‌ها اهل تعریفِ الکی از دیگران و هندوانه زیر بغل گذاشتن نیستند و عموماً حرف و نظر و مقصود خود را صریح بیان می‌کنند. اگر این تعریف را نمی‌پذیریم یا آن را زیادی بزرگ می‌دانیم (انگار که یکی دو بار به دور و بر خودمان نگاه می‌کنیم و می‌پرسیم: «کی؟ ما رو میگی؟!»)، شاید باید روی تقویت اعتمادبه‌نفس و عزت نفس ملی خود کار و آن را تقویت کنیم.

اکونومیست ادامه می‌دهد: «برای کسانی که پیشرفت چین را پیگیری می‌کرده‌اند، عامل رشد در اقتصاد ایران آشناست: سرمایه‌گذاری صنعتی.» و بلافاصله می‌نویسد: «خطر بزرگ آن است که پرزیدنت دانلد ترامپ، که منتقدِ معاملۀ هسته‌ای با ایران بوده است، کار را خراب کند. ایرانی‌ها امیدوارند که او راهی متفاوت با متحدان اروپایی‌اش در پیش نگیرد.»

این گزارش را بشنوید!

می‌توانید از طریق پخش‌کنندهٔ صوتی زیر، این گزارش را آنلاین بشنوید. همچنین می‌توانید آن را در کانال تلگرامی من گوش کنید (لینک مستقیم)، یا فایلش را از اینجا دانلود کنید (mp3، حجم: ۷ مگابایت).

فرصت‌های پُرشمار در اقتصاد ایران

به باور اکونومیست، «اگر توافق پابرجا بماند، فرصت‌ها در اقتصاد ایران پُرشمار خواهد بود.» از جمله:

 • صنعت خودروسازی ایران، از لحاظ بزرگی، مقام هجدهم را در جهان دارد.
 • ایران بیش از ۵۰ شرکت داروسازی دارد که بسیاری از آنها در بازار بورس تهران عضو هستند.
 • به خاطر داشتن ۲۱ مکان تاریخی، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند، گردشگری امکان بالقوۀ خوبی برای شکوفایی دارد.
 • صنایع خوراکی و تولید فرش در ایران، هم‌اکنون در بازار رقابت جهانی حاضر هستند.

اکونومیست می‌نویسد: «گسترش روابط تجاری با دوستان قدیمی (در اروپا) و جدیدها (در آسیا) را هم به این موارد بیفزایید، و آن‌وقت نوسازیِ سریعِ اقتصاد ایران امری دور از تصور نیست.»

کلیک کنید و بخوانید!
پول درآوردن راحت: مگه میشه؛ مگه داریم؟!

اکونومیست ویژگی‌های جمعیتی ایران و چین را هم قابل مقایسه می‌داند و می‌نویسد: «۶۰ درصد از جمعیت ۸۱ میلیون نفری ایران، زیر ۳۰ سال دارند. این حجم از نیروی کار، موجب خواهد شد تا در دوران احیای اقتصاد ایران که پیشِ روست، افزایش دستمزدها تحت کنترل باشد و افسارگسیخته بالا نرود؛ به‌ویژه اگر مشارکت زنان در زمینۀ اشتغال نیز افزایش یابد.» از سوی دیگر، به باور اکونومیست اگر روند فرار مغزها معکوس شود (هم‌اکنون از هر چهار ایرانیِ دارای مدرک دانشگاهی، یکی در خارج از ایران زندگی می‌کند)، این امر نیز تأثیر مثبتی بر بهره‌وری اقتصاد ایران خواهد گذاشت.

وضعیت درخشان کسب‌وکارهای اینترنتی در اقتصاد ایران

در تهران، جماعتی از افراد جوان، شهرنشین و اهل فناوری، تاکنون استارتاپ‌های موفق زیادی را راه انداخته‌اند. دیجی‌کالا، نمونۀ داخلی آمازون، از جملۀ پیشتازان این عرصه است.

اما در اینجا می‌رسیم به یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های این گزارش. اکونومیست می‌نویسد: «برآمدن و رشد سریع اژدهای سیلیکونی چین (تعبیری که آن را همتای «درۀ سیلیکون» یا همان «Silicon Valley» آمریکا می‌داند؛ مقر برخی از مشهورترین شرکت‌های کامپیوتری و اینترنتی نظیر اپل، گوگل، فیسبوک و سایرین)، این امکان را فراهم کرده تا شرکت‌های داخلی‌ای همچون علی‌بابا، بازار این کشور را قبضه کنند. در تهران نیز جماعتی از افراد جوان، شهرنشین و اهل فناوری، تاکنون استارتاپ‌های موفق زیادی را راه انداخته‌اند. دیجی‌کالا، نمونۀ داخلی آمازون، از جملۀ پیشتازان این عرصه است. این شرکت که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد، ابتدا روی فروش محصولات الکترونیکی متمرکز بود، اما مدتی است که گسترۀ وسیعی از کالاهای مصرفی را از طریق سایت خود برای فروش عرضه می‌کند.»

به این مثالِ اکونومیست، خوشبختانه می‌توان موارد متعدد دیگری را افزود:

 • «اسنپ» اپلیکیشنی است که کاری شبیه «اوبر» (Uber) انجام می‌دهد و از طریق آن و تنها با یک تلفن همراه، می‌توان تاکسی گرفت.
 • همین چند روز پیش، ایمیلی دریافت کردم که خبر از تولید یک اپلیکیشن برای سفارش پیک موتوری می‌داد.
 • «باهمتا» سرویسی برای نقل و انتقال پول با کلی امکانات جالب و کاربردی است.
 • «آپارات» معادل وطنی «یوتیوب» است که هرچند خودش امکانات خوبی دارد، اما در دسترس نبودن یوتیوب هم باعث شده تا اتنخاب اولِ بسیاری از کسب‌وکارها برای ایجاد کانال و نشر ویدیو، و نیز محل مراجعۀ حجم عظیمی از کاربران برای مشاهدۀ انواع و اقسام ویدیوها (از آموزشی گرفته تا طنز و…) باشد.
 • «بلاگفا» هم شاید جزو قدیمی‌ترین کسب‌وکارهای اینترنتی و همچنان فعالِ ایران باشد که از دههٔ ۱۳۸۰ عرضۀ رایگان سرویس وبلاگ‌نویسی را آغاز کرد و با مدل تجاریِ «فروش بنر آگهی»، به درآمدهای کلان رسید.

به همۀ اینها، بیفزایید فرصت و امکانات بی‌نظیری را که اینترنت برای تولید و عرضۀ آموزش در اختیار همگان قرار داده و بسیاری با روی آوردن به یک کسب‌وکار اینترنتیِ آموزش‌محور، هم خدمت بسیار مفید و ارزشمندی عرضه می‌کنند و هم پول بسیار خوبی می‌سازند. برنامۀ تصویری کلید، که در آپارات منتشر می‌شود، مرتب با فعالان و افراد موفقِ اقتصاد ایران در زمینۀ کسب‌وکارهای اینترنتی گفت‌وگو می‌کند.

این گزارش را بشنوید!

می‌توانید از طریق پخش‌کنندهٔ صوتی زیر، این گزارش را آنلاین بشنوید. همچنین می‌توانید آن را در کانال تلگرامی من گوش کنید (لینک مستقیم)، یا فایلش را از اینجا دانلود کنید (mp3، حجم: ۷ مگابایت).

اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷ از نگاه اکونومیست ــ تصویر مقاله

تبدیل شدن ایران به «هابِ تجاری» خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی

در بخش دیگری از گزارش، اکونومیست اشاره می‌کند که چین پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، به‌سرعت تولید کالا به منظور صادرات جهانی را در قبضۀ خود گرفت. در این روند، چین سهم بازارِ سایر صادرکننده‌های آسیایی را از آن خود کرد، اما در عین حال، به یکی از واردکننده‌های عمدۀ اجزا و قطعات از همسایگان خود تبدیل شد.

کلیک کنید و بخوانید!
کاری که قبلا فقط از آمازون و فیسبوک ساخته بود

اکونومیست بر این باور است که طی کردن روندی مشابه، برای اقتصاد ایران نیز محتمل است اگر ایران به یک پایگاه تولیدی (manufacturing base) و مرکز تجاری (trade hub) برای خاورمیانه، قفقاز و آسیای مرکزی تبدیل شود. پیش‌شرطی که اکونومیست برآورده شدنش را برای این تحول لازم و ضروری می‌داند، نوسازی زیرساخت‌های حمل‌ونقلی ایران است که آن را «ضعیف» و «فاقد بودجۀ کافی» می‌داند.

در ادامه نیز، اکونومیست می‌نویسد که دولت‌های چین و ایران از لحاظ کنترل مرکزی بر برخی بخش‌های حساس اقتصادی و بی‌میل بودن به سپردن آنها به طور کامل به بخش خصوصی یا سرمایه‌گذاران خارجی، مشابهت‌هایی دارند؛ هرچند که پیشرفت و رشد سریع چین طی چند دهۀ گذشته، نشان می‌دهد که می‌توان با وجود این ویژگی‌ها، اقتصادی شکوفا داشت.

اکونومیست گزارش خود را اینگونه به پایان می‌برد: «در سال ۲۰۱۷، شرکت‌هایی که پیش از این با موفقیت وارد بازار چین شده‌اند، با هوشمندی به شباهت‌های فزایندۀ بازار ایران با بازار چین توجه خواهند کرد.»

درس‌هایی که ما می‌توانیم از پیش‌بینی اکونومیست بگیریم

گزارش اکونومیست از آیندهٔ اقتصاد ایران، همان‌طور که دیدید، بیش از همه سرمایه‌گذاران خارجی را مخاطب قرار داده است. طبیعی هم هست: بسیاری از تصمیم‌گیران بزرگ اقتصادی دنیا، خوانندگان هر هفتۀ اکونومیست هستند. اما ما برای شکوفاتر کردن کسب‌وکار خود چه درس‌هایی می‌توانیم از این گزارش بگیریم؟ این موارد را من در نکته‌های زیر خلاصه کرده‌ام. خوشحال می‌شوم تحلیل‌ها و نکته‌های تکمیلی شما را در بخش نظرات بخوانم.

۱. آیندۀ اقتصاد ایران روشن و طلایی است.

بخش‌های مختلف صنعت کشور رو به رشد است، و به‌ویژه فرصت رشد و پیشرفت برای کسب‌وکارهای اینترنتی ــ همچون دیگر نقاط جهان ــ بیش از همیشه مهیاست. حتی در خیلی موارد لازم نیست نوآوری خاص یا عجیب و غریبی ارائه شود. اگر نمونه‌های وطنی و بومی محصولات خارجی، بسته به نیاز داخلی طراحی و به‌درستی پیاده‌سازی شود‌، می‌توان هم خدمت ارزنده‌ای ارائه داد و هم به موفقیت رسید. «اسنپ» که بالاتر هم ذکر کردم، یک نمونۀ موفق از پیاده‌سازی ایده و محصول خارجی است.

۲. برای موفق شدن در بازاری که رقبای قدر خارجی هم حضور دارند، باید به ابزارهای جدید و دانش جدید مجهز شد.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی آموزش‌محور یکی از پرسود و ثمرترین شاخه‌های کارآفرینی در اقتصاد ایران طی سالیان پیش رو می‌تواند باشد.

با روش‌های قدیمی شرکت‌داری و فروش و مشتری‌مداری، بعید است بتوان همچنان مشتری‌های فراوان و وفادار داشت. هر یک از اینها امروزه برای خود یک علم با گستردگی فراوان هستند و بنابراین کسی که امروزه کارآفرین، مدیر یا صاحب کسب‌وکار است، باید با آموزش دیدن مداوم ــ آن هم آموزش‌های درجه یک ــ مزیت رقابتی برای خود ایجاد و آن را حفظ کند. هم به این دلیل، و هم به خاطر نفوذ و گستردگی روزافزون اینترنت، راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی آموزش‌محور یکی از پرسود و ثمرترین شاخه‌های کارآفرینی در اقتصاد ایران طی سالیان پیش رو می‌تواند باشد.

۳. آموزش گرفتن، فقط مختص مدیران و صاحبان کسب‌وکارهای بزرگ نیست.

امروزه همه در پی آموختن هستند. خود شما، برای پیدا کردن پاسخ سؤالات خود احتمالاً اولین جایی که سراغش می‌روید، گوگل است. و امروزه بیش از هر زمانی، مردم حاضرند برای اطلاعات و آموزش‌های خوبی که در اینترنت عرضه می‌شود، پول بپردازند. من این را هم بر اساس آمار و اطلاعات از منابع معتبر، و هم بر مبنای تجربۀ شخصی عرض می‌کنم. من در راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی عقاب‌ها، بازاریابی و فروش آن مشارکت داشته‌ام و خیلی از بالا و پایین‌های این نوع کسب‌وکار را از نزدیک لمس کرده‌ام. الان هم از طریق وب‌سایت آموزشی خودم به کار آموزش و فروش اینترنتی اطلاعات اشتغال دارم. این بازار همچون معدن طلاست. شما می‌توانید هر کاری را که بلدید یا هر زمینه‌ای را که به آن علاقه یا در آن تخصص دارید، به یک کسب‌وکار اینترنتی آموزش‌محور تبدیل کنید.

زمان خانم «رزا منتظمی» تنها راه برای یاد دادن آشپزی، نوشتن و چاپ کتاب و احتمالاً برگزاری کلاس‌هایی با شرکت‌کنندگان محدود بود. اما امروزه…

مثلاً اگر آشپزی را دوست دارید و بلدید، می‌توانید آن را به دیگران یاد بدهید. زمان خانم «رزا منتظمی» تنها راه برای این کار، نوشتن و چاپ کتاب و احتمالاً برگزاری کلاس‌هایی با شرکت‌کنندگان محدود بود. اما امروزه شما می‌توانید سایت ایجاد کنید، و در آن نه فقط با متن و تصویر، که با صوت و ویدیو هم طرز تهیۀ خوراک‌های مختلف را آموزش بدهید. می‌توانید از طریق خبرنامۀ ایمیلی و تلگرام و سایر ابزارهای اطلاع‌رسانی، سریع و پیوسته و با مخاطبان خود در ارتباط باشید. می‌توانید کلاس و دوره‌های آنلاین برگزار کنید… امکاناتی که امروزه در دسترس من و شماست، فوق‌العاده است.

کلیک کنید و بخوانید!
بهترین راه افزایش درآمد برای شما چیست؟

البته، مهارت‌های زیادی برای موفقیت در این راه باید آموخته و تمرین شوند، و مثل هر کار دیگری در این جهان، موفقیت از آن کسانی است که وقتی همچنان به هدف شوق دارند، با وجود سختی‌ها پیش می‌روند. یکی از هدف‌های اصلی من در این سایت، کمک به کسانی است که می‌خواهند آن روحیۀ خاص کارآفرینی را در خود پرورش بدهند و تقویت کنند.

۴. در ویژه‌نامۀ سال گذشته، اکونومیست نرخ تورم در اقتصاد ایران را ۱۴/۱ درصد پیش‌بینی کرده و در ویژه‌نامۀ امسال، این نرخ را برابر ۹ درصد برای سال ۲۰۱۷ برآورد کرده است.

وقتی اوضاع اقتصاد ایران و جهان را برای خودتان می‌سنجید، هم به آمارها توجه کنید و هم اینکه نظرهای اقتصادی را از چه کسی می‌شنوید. حرف‌هایی که افراد غیرمتخصص در تاکسی و مهمانی و شرکت و اداره می‌زنند، پشیزی ارزش ندارد. برای موفقیت در هر حیطه‌ای، با افراد موفق در آن حیطه مشورت کنید. اگر آن نوع افراد را در دسترس ندارید، کتاب‌هایشان را بخوانید یا آموزش‌هایشان را در اینترنت پیدا و از آنها استفاده کنید.

کسی که تا به حال کسب‌وکاری راه نینداخته، حتی یک بار هم اقدام به این کار نکرده و سختی‌ها و بالا و پایین‌هایش را تجربه نکرده است، نمی‌تواند به شما دربارۀ شغل و آیندۀ کاری‌تان پند و اندرز بدهد. همین‌طور است کسی که از ازدواج و رابطۀ عاطفی چیزی نمی‌داند و مدعی است که می‌تواند دیگران را در این زمینه راهنمایی کند. مراقب ورودی‌های ذهن‌مان باشیم، و آموزش‌های درجه یک را از افراد موفق و کاربلد بیاموزیم و اجرا کنیم تا روز به روز موفق‌تر شویم.

۵. اقتصاد ایران طلایی است.

لازم است باز هم تکرار کنم؟ 🙂

شما چه درس‌هایی از پیش‌بینی اکونومیست می‌گیرید؟
شما دوست عزیز اقتصاد ایران را چگونه می‌بینید؟ خوشحال می‌شوم دیدگاه‌های خود را در همین صفحه (کمی پایین‌تر) با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

این گزارش را بشنوید!

می‌توانید از طریق پخش‌کنندهٔ صوتی زیر، این گزارش را آنلاین بشنوید. همچنین می‌توانید آن را در کانال تلگرامی من گوش کنید (لینک مستقیم)، یا فایلش را از اینجا دانلود کنید (mp3، حجم: ۷ مگابایت).


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

۱۰ دیدگاه تاکنون

 • با سلام خدمت استاد گرامی
  چند شب پیش در برنامه پایش که از برنامه های نسبتا موفق تلویزیون در زمینه کارآفرینی و اقتصاد است ، چند تحلیل از اساتید اقتصاد دانشگاه مبنی بر رو به ورشکسته بودن بانکها در ایران شنیدم! یکی از مهمترین ارکان اقتصاد موفق سیستم بانکداری آن است. چگونه میشود تحلیل این اساتید را با تحلیل اکونومیست جمع کرد؟
  ارادتمند

  • سلام خدمت شما

   چون من آن برنامه و تحلیل‌ها را نشنیده‌ام، نمی‌توانم اظهارنظر کنم. اما در حیطهٔ کارآفرینی و ایجاد ارزش و خدمت، صورت مسئله ساده است: شما نیازهای مردم را شناسایی کنید، و در قالب محصول یا خدمت، آن نیازها را برطرف کنید. مردم به شما پول خواهند داد؛ و یک شرایط برد-برد خواهیم داشت.

   من مخالف تحصیلات دانشگاهی و تحلیل‌های اقتصادی قطعاً نیستم و از دیدگاه‌های صاحب‌نظران استفاده می‌کنم، اما همه چیز را از دریچهٔ چشم و دید آنها نمی‌بینم و برآوردهای خودم (چه مثبت، چه منفی) را هم در نظر می‌گیرم؛ ضمن اینکه گاهی اوقات کسانی (چه ایرانی، چه خارجی) اوضاع اقتصاد ایران و جهان را تحلیل می‌کنند که خودشان تا به حال یک بقالی را هم نگرداننده‌انند و اگر آخر ماه دانشگاه حقوقشان را ندهد، در برآورده کردن نیازهای مالی‌شان خواهند ماند.

   تاریخ جهان و ایران نشان داده حتی در سخت‌ترین شرایط اقتصادی، کسانی که با تلاش و کوشش و ایمان و امید پیش رفته‌اند، در نهایت موفق بوده‌اند. البته در یک شرایط اقتصادی سخت شاید نتوان به اندازهٔ یک شرایط اقتصادی آسان پول درآورد، اما امکان پول‌سازی در هر شرایطی هست به شرطی که ما پول‌سازی را تنها به یک راه و روش محدود ندانیم.

   شاد و تندرست باشبد

 • مرسی از مقاله خوب تان ، چیزی که شما به آن اشاره نکردید مشکل تمرکز قدرت و عدم تعهد و توجه و تدبر مسئولان نظام به اقتصاد است چراکه اولا به خاطر برخورداری از منابع هنگفت و بادآورده نفتی و معدنی و عدم توزیع آن درآمدها در طیف های پایین تر کشور، نیازی به بهینه سازی اقتصاد و یا حداقل زیر ساخت های آن احساس نمی کنند و دوما در صورت احساس نیاز ، توانایی و تدبیر لازم را ندارند. من فکر میکنم عواقب تحریم فقط بخشی از مشکل است.

  • سلام. سپاسگزارم که دیدگاه خود را نوشتید. من مجبور شدم بخشی از دیدگاه شما را حذف کنم. به نظرم، احساسی اندیشیدن و همه را از یک قماش دانستن، کمکی به حال و روز ما نمی‌کند. این قبیل صحبت‌ها را در تاکسی و مهمانی و امثالهم زیاد می‌شنویم اما تجربهٔ من نشان داده اینگونه صحبت‌ها نه حال ما را بهتر می‌کند و نه کمک می‌کند کسب‌وکار ما رشد کند. بله، قطعاً مشکلاتی هست. (کجا نیست؟ حتی در کانادا و آمریکا هم هست.) اما ما چه می‌توانیم بکنیم؟ در هر شرایطی، اصل اساسیِ کارآفرینی و تولید ثروت سر جایش هست: نیازهای مردم را شناسایی کنید، و برای آن نیازها راه حل بدهید (در قالب محصول و خدمات). مردم، برای رفع نیازهای خود، به شما پول خواهند داد؛ یک شرایط برد-برد ایجاد می‌شود، و پول به‌درستی به گردش می‌افتد. با غر زدن هیچ چیز بهتر نمی‌شود.

   ضمناً، ایران کشور ثروتمندی است و مردمش هم پول دارند. اگر خلاف این فکر می‌کنید، یک شب سطل آشغال‌ها را نگاه کنید که چقدر پر از مواد غذایی است؛ یا آمار مسافرت‌های ایرانیان برای مقاصد گردشگری فقط به همان چند کشور اطراف را ببینید.

   شاد و تندرست باشید

 • جناب علی اکبر خان قزوینی عزیز
  سلام
  لذت بردم از این مقاله-گزارش خوبتان.
  بله، به لطف تغییراتی که ما ایرانیها خودمان خواستیم بوجود بیاوریم، امروز شاهد چشم انداز خوبی برای آینده ایران عزیزمان هستیم. اما امیدوارم نکاتی همواره مورد توجهمان باشد:
  – یادمان باشد این خود ما بودیم که تصمیم گرفتیم اینگونه باشد. یادمان باشد تمامی تغییرات پایدار، آهسته اتفاق خواهند افتاد، امیدوارم این واقعیت بیشتر مورد توجه مردم عزیزمان قرار بگیرد. گله و شکایتهایی که این روزها از عملکرد اقتصادی دولت از مردم میشنویم، گواه این مدعاست که مردم دنبال میانبر بوده اند و پُر واضح است که میانبری به سمت توسعه پایدار وجود ندارد. بنا بر چشم بستن بر روی مشکلات موجود ندارم، اما میشد خیلی بدتر از این حرفها باشد.
  – در مورد آینده استارت آپهای اینترنتی، علی رغم وجود حرکتهای بسیار خوب، با حرکتهای عجولانه و سرخوردگیهای ناشی از آن هم در موارد زیادی مواجه هستیم، امیدوارم شکست خوردن باعث نشود، بازنده باشیم. ما باید حالاحالاها تلاش کنیم تا به اقتصادی در خور برسیم.
  – به لطف اینترننت، امروز برنامه های “خط قرمز” و “تاریخ آنلاین” حرفهای مگوی زیادی را بیان میکنند و این کمک زیادی به ما خواهد کرد.
  – در امر آموزش متاسفانه سوء استفاده های زیادی صورت میگیرد، امیدوارم مردم به این نتیجه نرسند که “اینا همشون مثل همند (و بی کیفیت)”. کاش بیشتر افرادی از جنس محمدرضای شعبانعلی عزیز داشتیم.
  – در حوزه گردشگری امیدوارم روند رو به صعود سالهای اخیر و پر بودن هتلهای ایران منجر به توسعه زیرساخت ها (به لطف سرمایه گذاریهای بیشتر) شود. دوستی دارم که از آمریکا گردشگر به ایران می آورد، چه روشی بهتر از این برای شناساندن ملتمان به دنیا داریم؟ ما مردمان خونگرم و صلح طلبی هستیم. دنیا این را خواهد دانست. اما در این حوزه هم امیدوارم سودجویی های عده ای برای “بستن بارشان در کوتاه مدت” منجر به آسیب به اعتماد مسافرین نشود.

  البته علی رغم همه اینها، من بیش از اکونومیست به آینده ایرانمان امیدوارم، هرچند این روزها زیاد هوای شهرمان گرفته، سیاستمدارانمان زیاد به جان هم می روند و مردمانمان هم در قبر میخوابند، اما من به آینده این کشور خوش بینم، نه برای خودم، بلکه برای دخترم. امیدوارم نسل بعد از ما در کشوری زندگی کند که جای بهتری برای زندگی است…
  خودتان رخصت اظهار نظر دادید جناب قزوینی، من هم هر آنچه در دل داشتم گفتم.
  ارادتمند
  امین آرامش

  • سلام خدمت شما جناب امین آرامش گرامی

   سپاسگزارم که دیدگاه خود را مبسوط نوشتید. به نکات خیلی خوبی اشاره کرده‌اید که امیدوارم همهٔ دوستان با تأمل بخوانند.

   جناب شعبانعلی را هم هرچند حضوراً زیارت نکرده‌ام، اما به لطف نوشته‌های ایشان، از دیدگاه‌هایشان بهره‌مند می‌شوم؛ دیدگاه‌ها و مطالبی که بیش از هر چیز، خواننده را وادار به تفکر می‌کند (یعنی خواننده شاید با آن دیدگاه‌ها موافق نباشد، اما نمی‌تواند درباره‌شان فکر نکند. چون با فکر و اندیشه نوشته و بیان شده‌اند). برای شخص من، مطالب ایشان خیلی وقت‌ها کمک کرده تا در مسیری که پیش می‌روم، راه و بیراهه را از هم تشخیص بدهم. نوشته‌های ایشان (مخصوصاً روزنوشته‌ها) عموماً حاوی تلنگرهایی است که شاید هر کسی دوست نداشته باشد بشنود.

   شاد و تندرست باشید

 • […] این طرز برخورد با مشتری، کاملاً در کلاس کانادایی است و آدم واقعاً خوشحال می‌شود که می‌بیند نسل نوین کارآفرینان در ایران، هم اهل تکنولوژی هستند و هم در زمینهٔ مشتری‌مداری استانداردهای خود را ارتقا داده‌اند. اگر این رفتارها گسترش پیدا کند، اقتصاد ایران از این هم که هست طلایی‌تر خواهد شد.  […]

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید