یادداشت‌ها

شما چقدر «سخت‌جان» هستید؟ (به همراه آزمون برای محاسبهٔ امتیاز سخت‌جانی)

محاسبهٔ امتیاز سخت‌جانی

شما چقدر سخت‌جان هستید؟ آزمون زیر، که بر مبنای جدیدترین تحقیقات علمی دربارهٔ پایداری روانی تهیه شده و انجام آن کمتر از ۵ دقیقه وقت می‌گیرد، به شما نشان می‌دهد که امتیاز سخت‌جانی‌تان چند است. لطفاً یک قلم و کاغذ بردارید و برای انجام آزمون آماده شوید.

لطفاً هر یک از جملات را در جدول زیر بخوانید، و سپس در سمت چپ، گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر از همه به شما شبیه است. عدد مربوط به گزینه را یادداشت کنید.

مثلاً بنویسید:

جملهٔ ۱: عدد ۳

و به همین ترتیب، هر ۱۰ جمله را بخوانید و گزینهٔ مربوطه را یادداشت کنید.

لطفاً خیلی به هر جمله فکر نکنید. به جای آن، از خود بپرسید در مقایسه با «اغلب افراد» (نه فقط همکاران، دوستان یا خانوادهٔ خود)، وضعیت شما چطور است.

آماده‌اید؟

پس حالا آزمون را انجام بدهید و بعد، ادامهٔ مطلب را بخوانید.

آزمون تعیین امتیازِ سخت‌جانی:

آزمون سخت‌جانی

آزمون را انجام دادید؟ بسیار عالی است!

حالا، برای محاسبهٔ امتیاز سخت‌جانی خود، همهٔ اعدادی را که در پاسخ به هر جمله یادداشت کرده‌اید، با هم جمع و سپس تقسیم بر ۱۰ کنید.

حداکثر امتیاز شما ۵ (بسیار سخت‌جان)، و حداقل امتیاز ۱ (کاملاً غیر سخت‌جان) خواهد بود. البته به احتمال فراوان، امتیاز شما عددی بین این دو رقم خواهد بود.

لطفاً توجه داشته باشید که امتیاز سخت‌جانی شما، نشان می‌دهد که در این لحظه شما خودتان را چطور می‌بینید و ارزیابی می‌کنید. ممکن است برداشت شما از سخت‌جانی‌تان در این سن و سالی که هستید، با این برداشت زمانی که جوان‌تر بودید، فرق داشته باشد. و اگر این آزمون را باری دیگر، چند ماه یا چند سال دیگر، انجام بدهید، ممکن است امتیاز دیگری به دست آورید.

در واقع، سخت‌جانی یک امر ثابت نیست که آدمی به ارث برده باشد یا در ژن‌هایش ثبت شده باشد و خصیصه‌ای باشد غیرقابل تغییر. سخت‌جانی شما با دانش و تمرین، می‌تواند تغییر کند. (و اگر مایلید در این باره بیشتر بدانید و این مهارت را در خود پرورش دهید و تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنم در دورهٔ منحصربه‌فرد «سخت‌جان‌ها» شرکت کنید.)

اما می‌خواهم یک نکتهٔ جالب‌تر را در مورد امتیاز سخت‌جانی به شما بگویم:

احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد وقتی ببینید که برخلاف تصورتان، «شوق» شما کمتر از «پشتکار»تان است!

سخت‌جانی از دو بخش تشکیل شده است:

شوق (علاقه)؛ و پشتکار.

در همین آزمون، می‌توانید بینید که امتیاز شما برای هر یک از این دو بخش چه عددی بوده است.

 برای محاسبهٔ امتیاز «شوق»، پاسخ‌هایتان به جمله‌های فرد (یعنی جمله‌های ۱، ۳، ۵، ۷ و ۹) را با هم جمع و سپس تقسیم بر ۵ کنید.

 و برای محاسبهٔ امتیاز «پشتکار»، پاسخ‌هایتان به جمله‌های زوج (یعنی جمله‌های ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰) را با هم جمع و سپس تقسیم بر ۵ کنید.

احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد وقتی ببینید که برخلاف تصورتان، امتیاز شوق شما کمتر از امتیاز پشتکارتان است! (البته برای «همه» این امر صادق نیست، اما طبق نمونه‌های آماری، در اکثریت قریب به اتفاق کسانی که این آزمون را می‌دهند، چنین الگویی قابل مشاهده است.)

امتیاز سخت‌جانی شما چند بود؟

لطفاً امتیاز کلی، نیز امتیاز بخش‌های شوق و پشتکار خود را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید. و بنویسید که انجام این آزمون، تصور و برداشتن شما دربارهٔ «سخت‌جانی» را چقدر تغییر داد؟

دوست دارید سخت‌جان‌تر شوید؟

اغلبِ مردم فکر می‌کنند اگر به اهداف خود و به شغل رؤیایی خود و به زندگی دلخواه و و رؤیایی خود نمی‌رسند، علتش این است که به حد کافی استقامت، پایداری، سخت‌کوشی و پشتکار ندارند. در حالی که پارامتر «شوق» را به‌درستی نمی‌شناسند و چون شوق کافی ندارند، پشتکارشان هم به نتیجهٔ دلخواه نمی‌رسد.

در دورهٔ «سخت‌جان‌ها»، این موارد را به تفصیل بررسی خواهیم کرد و با ارائهٔ راهکارهای عملی، کمک می‌کنیم که امتیاز سخت‌جانی شما در عمل بالاتر برود. شما با شوقی افزون‌تر و تلاشی اثربخش‌تر، به سمت تحقق رؤیاهای خود خواهید رفت!

اگر مایلید دربارهٔ دورهٔ «سخت‌جان‌ها» بیشتر بدانید، لطفاً اینجا را کلیک کنید.

سخت‌جان‌ها

توضیحات دربارهٔ این دوره (لطفاً کلیک کنید)


شما درباره این مطلب چه نظری دارید؟ خوشحال می‌شوم اینجا را کلیک کنید و دیدگاه‌های خود را با من و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

دربارۀ نویسنده

علی‌اکبر قزوینی

من علی‌اکبر قزوینی هستم. پیشنهاد می‌کنم کتاب من «از عالم بالا تو را صدا می‌زنند» را بخوانید!

۳۱ دیدگاه تاکنون

لطفاً دیدگاه یا پرسش خود را بنویسید